Zatvor tokom trudnoće: česta tegoba s jednostavnim rješenjima
Šta je zatvor tokom trudnoće?
Zatvor ili konstipacija označava smanjenje broja pražnjenja crijeva u odnosu na normalno pražnjenje crijeva kod zdravih ljudi; kod odraslih je to od tri puta dnevno do tri puta sedmično.
Među znakove zatvora ubrajaju se i:
- teže izlučivanje stolice,
- tvrda ili grudasta stolica,
- nadutost ili napeti stomak i
- nepotpuno pražnjenje crijeva.
Žene najčešće imaju problema sa zatvorom u prvom (35%) i drugom (39%) trimestru, nešto rjeđe u trećem trimestru (21%), a zatvor može biti prisutan i nakon porođaja (17%).1
Ako je žena već imala problema s probavom prije trudnoće, oni su se samo pogoršali tokom čarobnog perioda, pokazala su istraživanja. Ali ako nije imala problema, oni se najčešće prvi put javljaju u trudnoći.
Zatvor ili konstipacija označava smanjenje broja pražnjenja crijeva u odnosu na normalno pražnjenje crijeva kod zdravih ljudi; kod odraslih je to od tri puta dnevno do tri puta sedmično.
Uzroci zatvora tokom trudnoće
Tokom trudnoće žene su podložnije zatvoru zbog fizioloških i anatomskih promjena u tijelu, a posebno u probavnom sistemu.
Hormonske promjene
Tokom trudnoće, naročito u prvim mjesecima, uticaj hormona je izuzetno velik. Tada se povisuje nivo hormona progesterona, koji opušta glatke mišiće crijeva i usporava njihovu pokretljivost. To znači da se hrana sporije probavlja i da se iz stolice apsorbira više vode, što je čini sušom i tvrđom. Pored toga, snižava se nivo hormona motilina, koji podstiče kontrakcije crijeva i ubrzava izlučivanje stolice.
Pritisak materice
Svakog mjeseca materica se povećava i pritišće na debelo crijevo, što otežava prolaz stolice. To može dodatno usporiti rad crijeva i uzrokovati zatvor.
Upotreba lijekova
Neki lijekovi mogu izazvati ili pogoršati zatvor. Među njima su najčešći lijekovi sa željezom koje trudnice uzimaju zbog anemije. Tačan uzrok još nije poznat, ali stručnjaci smatraju da željezo na sebe veže vodu pa se stolica stvrdne i to može izazvati zatvor.
Ostali lijekovi koji mogu uzrokovati zatvor uključuju antacide, opioidne analgetike, antidepresive i neke antihistaminike.
Neodgovarajuća prehrana
Prehrana siromašna vlaknima može doprinijeti zatvoru. Vlakna su važna za normalan rad crijeva jer u vodi bubre i tako povećavaju volumen stolice te podstiču njenu pokretljivost.
Dehidracija
Tečnost je potrebna da stolica bude mekana i spriječi njenu dehidraciju. Bez tečnosti stolica može postati mala, tvrda i kuglastog oblika. Ako trudnica ne pije dovoljno tečnosti, stolica se može zgusnuti, što može biti uzrok zatvora.
Nedovoljna fizička aktivnost
Kretanje je korisno za ubrzavanje probave i pokretljivost crijeva.
Ako je trudnica premalo fizički aktivna ili ima ograničenja u kretanju, to se može odraziti na njenu stolicu. Fizička aktivnost također pomaže u oslobađanju od stresa i napetosti, što može uticati i na rad crijeva.
Kako ublažiti zatvor tokom trudnoće?
Zatvor tokom trudnoće može se spriječiti ili ublažiti uz nekoliko jednostavnih mjera:
• Jedite više vlaknaste hrane. Vlakna su kompleksni ugljikohidrati koje tijelo ne može probaviti pa ostaju u crijevima i pomažu u izlučivanju stolice.
Preporučuje se unos od najmanje 25 do 30 grama vlakana dnevno.
Vlakna se nalaze u raznim namirnicama poput mahunarki, ovsenih pahuljica, integralnih žitarica, povrća i voća.
• Pijte puno tečnosti. Tečnost je potrebna da stolica bude mekana i da se spriječi njeno isušivanje.
Pijte najmanje dva litra tečnosti dnevno, a pritom birajte vodu ili nezaslađene voćne sokove.
Izbjegavajte alkohol i kafu jer mogu uzrokovati dehidraciju.
• Redovno vježbajte. Fizička aktivnost podstiče probavu i rad crijeva te pomaže u oslobađanju od stresa i napetosti.
Vježbajte barem pola sata dnevno; odaberite umjerenu fizičku aktivnost koja vam odgovara i ne izaziva nelagodu.
Adekvatni oblici fizičke aktivnosti za trudnice su hodanje, plivanje, joga ili pilates.
• Planirajte obavljanje velike nužde. Važno je da trudnica posluša signale svog tijela i ne zadržava stolicu kada osjeti potrebu za obavljanjem velike nužde. Ako to čini prečesto ili predugo, stolica se može još više zgusnuti i otežati pražnjenje crijeva.
Preporučujemo da uspostavite redovni ritam pražnjenja crijeva i za to odvojite dovoljno vremena i mira.
Zanimljivo: promjena položaja ili oslonac nogama na mali stolac ili postolje pomaže vam na toaletu jer to olakšava pritisak na rektum i izlučivanje stolice.
• Proizvodi dostupni u apoteci. U nekim slučajevima možete potražiti dodatke prehrani, blage laksative ili medicinska sredstva koji su sigurni za upotrebu u trudnoći.
Prvi izbor za liječenje zatvora prema smjernicama za djecu i odrasle je aktivni sastojak makrogol 4000 sadržan u proizvodu WAYA Lax Junior.
Prije upotrebe proizvoda za ublažavanje zatvora uvijek se posavjetujte sa svojim ljekarom kako biste isključili ozbiljnija stanja, ali neka rješenja možda neće biti prikladna za sve trudnice
Važno je da trudnica posluša signale svog tijela i ne zadržava stolicu kada osjeti potrebu za obavljanjem velike nužde.
Riješite zatvor tokom trudnoće na nježan i efikasan način uz proizvod WAYA Lax Junior. Medicinsko sredstvo u obliku oralnog rastvora sadrži makrogol 4000, aktivni sastojak za liječenje zatvora koji je prvi izbor prema smjernicama za djecu i odrasle.
WAYA Lax Junior djeluje tako što omekšava stolicu, olakšava pražnjenje crijeva i reguliše rad crijeva.
Posavjetujte se s ljekarom prije upotrebe proizvoda tokom trudnoće.
Kada potražiti medicinsku pomoć za zatvor tokom trudnoće?
Zatvor u trudnoći uglavnom je bezopasan i pri tome možete sebi pomoći proizvodom WAYA Lax Junior. Ipak, potražite ljekarsku pomoć ako imate sljedeće probleme:
- teški zatvor koji traje duže od sedmice dana uprkos upotrebi laksativa,
- rektalno krvarenje koje može ukazivati na analnu fisuru, hemoroide ili neko ozbiljnije stanje,
- jaki bolovi u stomaku koji mogu ukazivati na crijevnu opstrukciju ili drugo komplikovano stanje,
- mučnina, povraćanje, gubitak apetita ili gubitak tjelesne težine, što može ukazivati na ozbiljan probavni ili metabolički poremećaj,
- promjena boje ili mirisa stolice, što može ukazivati na infekciju ili upalu crijeva.
Izvori
- Derbyshire et al. Diet, physical inactivity and the prevalence of constipation throughout and after pregnancy. Matern Child Nutr. 2006 Jul;2(3):127-34.
- Cullen G, O'Donoghue D. Constipation and pregnancy. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2007;21(5):807-18
- Bradley et al. Constipation in pregnancy: prevalence, symptoms, and risk factors. Obstet Gynecol. 2007 Dec;110(6):1351-7.
- Lindberg et al. World Gastroenterology Organisation. World Gastroenterology Organisation global guideline: Constipation--a global perspective. J Clin Gastroenterol. 2011 Jul;45(6):483-7.
- Tabbers et al. Evaluation and treatment of functional constipation in infants and children: evidence-based recommendations from ESPGHAN and NASPGHAN. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014 Feb;58(2):258-74.
- Serra et al. European society of neurogastroenterology and motility guidelines on functional constipation in adults. Neurogastroenterology & Motility. 2020; 32: e13762.