Plivanje i proljev
U vodama za kupanje nalaze se jednaki uzročnici koji i inače često uzrokuju crijevne infekcije (Campylobacter spp., Salmonella spp., Giardia spp., Cryptosporidium spp. i enterički virusi), i to u znatno višim koncentracijama nego u hrani ili vodi za piće.
Za vrijeme plivanja prosječno popijemo od 10 do 150 ml vode u sat vremena. Djeca se često igraju u plićaku i pijesku gdje je koncentracija mikroba najviša. Osim toga, djeca ostaju u vodi duže od odraslih, često rone, popiju više vode i češće stavljaju stvari u usta. Stoga djeca mlađa od deset godina obolijevaju od proljeva češće nego odrasli.
Vode u bazenima sadrže iste bakterije koje inače uzrokuju crijevne infekcije i proljeve, i to u znatno višim koncentracijama nego u hrani ili pitkoj vodi
Bakterije, virusi i paraziti – uzročnici infektivnog proljeva
Na javnim kupalištima (bazeni, jezera, rijeke) redovno se provjerava kvalitet vode. Kad je potrebno, kupalište se može i zatvoriti ako se u vodi dokaže povišena koncentracija indikatorskih bakterija (Escherichia coli i druge koliformne bakterije) koje ukazuju na fekalno zagađenje vode za kupanje.
Tim metodama, nažalost, ne možemo dokazati prisutnost enteričkih virusa i parazita, koji isto tako mogu izazvati akutni proljev. Jezera i rijeke mogu biti onečišćeni zbog izmeta životinja kada su u blizini pašnjaci ili kanalizacija nije primjereno uređena. Viša koncentracija mikroba na kupalištima može se pojaviti i nakon velikih kiša, kada meteorske vode otapaju životinjski izmet u zemlju, a zatim u rijeke ili jezera.
Omiljena kupališta na kojima ima puno kupača također znače veći rizik od pojave crijevnih infekcija. U tim slučajevima riječ je o prijenosu infekcije s čovjeka na čovjeka. Najčešći su virusni uzročnici proljeva, a prevladavaju naročito norovirusi i rotavirusi, otporni su na dezinficiranje hlorom i to omogućuje njihovo širenje u javnim i privatnim bazenima. Najčešći su izvor infekcije mala djeca koja imaju ili su imala proljev u zadnjih 48 sati.
Norovirusi i rotavirusi otporni su na dezinficiranje klorom.
Kada je vjerovatnoća infekcije najveća
Najveći rizik za pojavu crijevne infekcije nakon plivanja ili sportskih aktivnosti u slatkim vodama postoji kod djece mlađe od deset godina, starijih osoba i osoba s oslabljenim imunitetom. Djeca do pete godine života imaju najveći rizik infekcije jer još nisu razvili otpornost na rotaviruse (osim ako su bili cijepljeni). U pijesku na obali mikrobi su prisutni u višim koncentracijama. Budući da se djeca često igraju u pijesku, mikrobima su izloženi češće i duže od odraslih.
Prilično je visok rizik i zakopavanje u pijesak. Naime, tada veće količine pijeska ulaze neposredno u usta. I sportske aktivnosti kod kojih smo duže vremena u kontaktu s vodom uzrokuju veći rizik od crijevnih infekcija. Tu spadaju triatlon, jedrenje na dasci, vožnja zmaja i ronjenje. Utvrđeno je također da se veslanjem i ribolovom povećava rizik od crijevnih infekcija, a vjerovatnoća akutnog proljeva povećava se za čak 40–50% u poređenju sa sportskim aktivnostima gdje nismo u kontaktu s vodom.
Različiti znakovi crijevne infekcije
Znakovi infekcije mogu se pojaviti već nekoliko sati (ako smo se zarazili virusima) ili nekoliko dana (ako smo se zarazili parazitima) nakon izlaganja onečišćenoj vodi. Kod virusnih infekcija najveća tegoba može biti povraćanje, nakon čega slijedi više ili manje izražen proljev.
Kod bakterijskih uzročnika, osim proljeva, mogu biti prisutni i vrućica, bolovi u stomaku, opće loše stanje, a povraćanje je manje izraženo. Naročito se kod infekcija izazvanih parazitima može pojaviti hronični (dugotrajni) proljev, za koji je karakteristično da se razdoblja normalnog pražnjenja crijeva izmjenjuju s razdobljima proljeva. Hronični proljev moguć je prije svega kod osoba s oslabljenim imunitetom.
Zbog dugotrajnog proljeva mogu se pojaviti znaci i simptomi povezani s nedostatkom vitamina i minerala, koji se zbog hroničnog proljeva lošije apsorbiraju iz crijeva. Čak i kad proljev uzrokovan infekcijom parazitima već prođe, bolesnici se još nekoliko sedmica ili mjeseci mogu žaliti na tegobe povezane sa sindromom razdražljivog crijeva. Kakvi će biti vaši simptomi crijevne infekcije, zavisi od toga jeste li se zarazili bakterijama, virusima ili parazitima.
Uzimanje probiotika skraćuje trajanje akutnog proljeva
Kao i kod svih akutnih crijevnih infekcija najvažnije je nadoknađivati tečnost da se ne pojavi dehidracija. Posebna ograničenja kod odabira vrste hrane i pića nisu potrebna.
Ne preporučujemo hranu i pića koji ubrzavaju peristaltiku ili nadimaju, dakle, masnu hranu, mahunarke, alkohol, kofeinske napitke, veće količine mlijeka, ljute začine, svježe voće i povrće.
U nekoliko ispitivanja dokazano je da uzimanje probiotika skraćuje trajanje akutnog proljeva i ujedno doprinosi bržoj normalizaciji crijevne flore, što je istovremeno važan faktor u sprečavanju nastanka sindroma razdražljivog crijeva.
Kod akutnog proljeva preporučuje se uzimanje dokazano efikasnih probiotičkih kultura koje smanjuju trajanje i intenzitet proljeva.
Da bismo u ljetnim mjesecima uživali u aktivnostima na vodi, treba zapamtiti nekoliko činjenica kojima se može značajno smanjiti rizik od nastanka crijevnih infekcija:
- Kupajte se na uređenim kupalištima gdje se više puta dnevno kontrolišu kvalitet i čistoća vode.
- Ako kod kuće imate bazen, također se morate redovno brinuti za čistu vodu i dovoljnu koncentraciju dezinficijensa u vodi.
- Ako imate proljev, ne odlazite u vodu, nego s kupanjem pričekajte bar 48 sati od posljednje tečne stolice. To vrijedi i za djecu.
- Izbjegavajte kupanje i sportske aktivnosti u vodi u koju se slijevaju kanalizacija ili vode s pašnjaka.
- Izbjegavajte plivanje i sportske aktivnosti u vodi koja je mutna, ima neobičan miris ili je vidljivo onečišćena.
- Ne preporučujemo namjerno pijenje vode za kupanje i duže zadržavanje u plićaku.
- Ako je ikako moguće, nakon plivanja ili igre u vodi istuširajte se čistom vodom.